Sushi kojarzy nam się przede wszystkim z surowym łososiem i krewetkami. Nie zapominajmy jednak, że na bogactwo tej japońskiej potrawy składa się również słodycz ryżu, słoność sosu sojowego, pikantny smak wasabi, kwaskowato-słony smak marynowanych warzyw, a także inne dodatki. Czy sushi może być wegańskie? Oczywiście, że tak! A jakie warzywa do sushi wegańskiego będą najlepsze? Czy kiedy jesz sushi wegetariańskie kalorie mają znaczenie? Za chwilę się przekonamy.
Czy sushi może być wegańskie?
Jak najbardziej – w sushi jedyne produkty pochodzenia zwierzęcego to ryby i owoce morza. Wystarczy zatem nie dodawać ich do potrawy, aby zyskać zupełnie wegański, a przy tym smakowite danie idealne na kolację!
Co do wegetariańskiego sushi? Baza tej potrawy.
Ryż to w zasadzie najważniejszy składnik sushi – jego neutralność i lekka słodycz podkreśla wyrafinowane kompozycje smakowe pozostałych składników, które mogą się na nim oprzeć. Ale w sushi ryż stanowi też swego rodzaju kompozyt budulcowy. To dzięki niemu możliwe jest formowanie rolek czy prostokątów do nigiri. Ryż pozwala uzyskać sushi w dokładnie takim kształcie, jaki sobie życzymy i stworzyć z niego fantastyczne kąski „na raz”. Do tej potrawy wykorzystuje się ryż perłowy. Ma on niemal okrągłe ziarenka, bardzo szybko „wypija” wodę i po prawidłowym ugotowaniu powinien lekko się kleić, co w przypadku sushi jest cechą pożądaną.
Nori to specjalnie wysuszone i sprasowane arkusze alg morskich, które stanowią idealne wykończenie do sushi. Praktycznie neutralne w smaku, nadają rolce kształt i utrzymują ją w ryzach. Różne rodzaje alg mogą być łatwiejsze lub trudniejsze do zwijania – wybierz te, które odpowiadają Twoim umiejętnościom w tej dziedzinie.
Ryż to w vegan sushi bogate źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów, ale przede wszystkim lekkiego, słodkawego smaku. Z kolei algi morskie są pełne wartościowego białka roślinnego i składników o działaniu przeciwutleniającym – korzystnych dla zdrowia, a także witamin i minerałów.
Jakie warzywa do sushi dla wegan?
Co do wegetariańskiego sushi poza ryżem i algami? Sushi to jedna z tych wykwintnych potraw, które z powodzeniem można przygotować w wersji wegańskiej, bez ujmy dla jej smaku czy właściwości odżywczych. Wegańskie sushi to propozycja dla osób, które poszukują czegoś ekskluzywnego na romantyczną kolację, prostego, a jednocześnie wyrafinowanego w smaku, i chciałyby, aby była to potrawa niezawierająca żadnego produktu pochodzenia zwierzęcego. Bo w istocie oprócz dodatków rybnych w sushi nie da się takich uświadczyć. Zobacz, jakie warzywa nadają się do wege sushi:
Ogórek. Do sushi wykorzystuje się ogórka zielonego ze skórką, ale z wydrążonymi pestkami. Chodzi o to, aby miąższ był zwarty i twardy, wtedy nie będzie powodował rozpadania się potrawy.
Marchew. Surowa marchew jest dość twarda i niespecjalnie nadaje się do sushi, dlatego zaleca się wcześniej ją zblanszować. To znaczy – wrzucić pokrojoną w słupki marchew na około minutę do osolonego wrzątku. Dzięki temu warzywo lekko zmięknie i będzie idealnie nadawać się do rolek.
Japońska rzepa. Nazywana jest daikon i w Polsce najłatwiej kupić ją w postaci marynowanej. Jest słodka i pikantna w smaku, a przy tym chrupiąca – a więc doskonale uzupełnia łagodny smak ryżu w sushi.
Awokado. Sushi wegetariańskie lub wegańskie z dodatkiem awokado powinno być serwowane w połączeniu z marynowanymi, słodkimi lub pikantnymi dodatkami, z uwagi na to, iż ten owoc jest bardzo neutralny i kremowy. Awokado spożywa się na surowo pokrojone w odpowiednie słupki. Nie powinno być ani za twarde, ani za miękkie, ale na pewno dojrzałe.
Pędy bambusa. Dzięki marynowanym pędom bambusa (do kupienia w sklepach lub na stoiskach z azjatycką żywnością) można uzyskać iście japoński smak.
Marynowana tykwa. To kolejny bardzo charakterystyczny dla kuchni japońskiej składnik, który znajdziemy w Polsce prawie wyłącznie na stoiskach z azjatyckimi produktami. Tykwą można wypełnić wolne przestrzenie wewnątrz rolek lub użyć jej do owijania sushi. Jest to suszone włókno tykwy, które gotuje się w przyprawach, w tym w słodkim winie ryżowym, karmelu i sosie sojowym. Zyskuje cudownie słodki smak, co warto mieć na uwadze komponując tykwę z innymi składnikami – łagodnymi, kwaskowatymi lub słonymi.
Grzyby shiitake marynowane. Są typowymi grzybami kuchni azjatyckiej, po które trzeba sięgnąć na półkę z kuchniami Wschodu. Mięsiste, słodkawe grzybki doskonale pasują do wegańskiego sushi.
Marynowana papryka. Jeśli odpowiada Ci smak papryki z zalewy, możesz wypróbować ją w swoim wegańskim sushi. Sushi wege z papryką będzie miało bardzo charakterystyczny smak, a przy okazji zyska ładnego koloru, dzięki któremu talerz będzie się lepiej prezentował.
Marynowane tofu do sushi. Tofu to wegański ser wyprodukowany z fermentowanych ziaren soi. Marynowane tofu do sushi to bardzo wartościowe źródło białka, a przy tym produkt bezlaktozowy pochodzenia roślinnego. Wege sushi bardzo dobrze komponuje się z tofu, zarówno surowym, jak i marynowanym, ponieważ sos sojowy używany jako sztandarowa przyprawa również wykonany jest z fermentowanej soi.
Czy smakuje wege sushi jak prawdziwe sushi?
Wegańskie sushi to jedna z tych potraw, w których nie odczuwa się absolutnie braku mięsa. Jeśli chcesz przekonać się, czy smakuje wege sushi Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, po prostu skuś się na przygotowanie tej potrawy samodzielnie z dowolnych składników bez ryby czy owoców morza, a będziesz miał okazję przekonać się, że w tej potrawie charakterystyczny smak pochodzi z łączenia słodkiego, kwaśnego i słonego, a nie z zastosowanych w vegan sushi konkretnych składników.
Sushi wegetariańskie kcal – czy jest tuczące?
Sushi wegetariańskie składa się wyłącznie z produktów pochodzenia roślinnego, które uważane są za najmniej kaloryczne ze wszystkich produktów. Wykorzystane w nich tofu lub ryż to w zasadzie jedyne składniki o nieco wyższej kaloryczności. Jeśli masz chęć na sushi wegetariańskie kalorie nie powinny Ci spędzać snu z powiek. Dla przykładu, maki z ogórkiem to około 23 kcal, więc jeśli zjesz kilka porcji takiego przysmaku to jesteś w stanie nasycić się, ale na pewno nie przybędzie Ci kilogramów. W temacie jakim jest sushi wegetariańskie kcal to zagadnienie tak naprawdę mało istotne. Sushi wege to produkt smaczny, elegancko podany i zdecydowanie wartościowy pod względem odżywczym, więc warto po nie sięgać jak najczęściej!