Fascynacja kuchnią japońską i zamiłowanie do sushi sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na przyrządzenie tego specjału w domu. Podstawowym składnikiem sushi jest ryż. To właśnie sposób jego gotowania przesądza o tym, czy gotowe danie będzie ucztą dla podniebienia. Wyśmienity smak oraz właściwą konsystencję potrawy osiągniemy, stosując się do prostych zaleceń i porad na temat wyboru oraz przygotowania ryżu do sushi.
Jaki ryż do sushi wybrać?
Najlepszy ryż do sushi to taki, który łączy w sobie wygląd, smak i właściwości niezbędne do tego, aby przyrządzić to wykwintne danie. Odpowiedni ryż jest krótkoziarnisty, prawie okrągły, ziarna są niemal przezroczyste, równej wielkości, a oprócz tego nie powinny być połamane. „Mleczna” barwa świadczy o zawartości skrobi, stanowi ona składnik, który ułatwia klejenie ryżu. Odpowiednia lepkość produktu umożliwi formowanie perfekcyjnych kształtów naszego sushi. Ponadto kleistość ziaren ułatwi posługiwanie się pałeczkami. Co ważne, nie powinno się łączyć różnych gatunków ryżu, ponieważ potrawa może wtedy się nie udać.
Jak ugotować ryż do sushi?
Przed nami kolejne zadanie – gotowanie ryżu do sushi. Zanim zaczniemy, musimy odpowiedzieć na pytania, aby ustalić właściwe proporcje do naszego sushi. Ile ryżu na rolkę potrzebujemy? Ile zjedzą nasi goście? Przyjmuje się, że z jednej szklanki ryżu wychodzą 3 rolki tego specjału. Dla jednej osoby powinniśmy przygotować ok. 8 porcji.
Gotowanie rozpoczynamy od przepłukania ryżu. Należy zalać ziarna zimną wodą, a następnie delikatnie mieszać. Kiedy woda zrobi się mleczna, trzeba ją wylać i naleć nową. Czynności powtarzamy nawet 5- 6 razy. Po wypłukaniu ryżu należy go na pół godziny zalać zimną wodą.
Proces gotowania ryżu do sushi możemy podzielić na kilka etapów. Na początek umieszczamy ziarna w garnku o grubym dnie, następnie zalewamy zimną wodą w proporcjach 1:1,3 (ryż: woda). Naczynie przykrywamy pokrywką oraz stawiamy na kuchence, gdy woda się zagotuje, zmniejszamy płomień, po czym gotujemy jeszcze 7-10 minut. Po tym czasie płyn powinien się wchłonąć, zdejmujemy garnek z palnika i odstawiamy na bok, nie zdejmując pokrywki. W czasie kolejnych 10 minut ryż pęcznieje. Co ważne w trakcie gotowania nie podnosimy pokrywki ani nie dodajemy żadnych przypraw np. soli.
Jak doprawić ryż do sushi?
Ugotowany ryż doprawiamy zaprawą octową. Do zaprawy przygotuj:
- 4 łyżki octu ryżowego,
- 2 łyżki cukru,
- 1 łyżeczka soli.
Produkty należy umieścić w rondelku i mieszać, dopóki się nie rozpuszczą. Nie wolno dopuścić do ich zagotowania. Po przestudzeniu należy zaprawę dodać do ryżu. Ważne, aby ryż był w drewnianej misce oraz by miał temperaturę ok. 35 stopni. Nie powinien więc być całkiem przestudzony. Delikatnie łącząc składniki, staramy się nie łamać ziaren. Tak przygotowany ryż odstawiamy do naturalnego przestygnięcia. Nie wolno go chłodzić w lodówce!
Przygotowanie ryżu do sushi wymaga nie tylko wiedzy, ale również cierpliwości oraz dużej staranności. Wybranie odpowiednich produktów, a także zachowanie właściwej kolejności to klucz do sukcesu. Nagrodą jest nieziemski smak i cieszący oko idealny kształt domowego sushi.